Hoppa till huvudnavigeringen
Hoppa till huvudinnehållet
Hitta på webbplatsen
Sök på webbplatsen:
Hjälplänkar
Kontakta förbundet
Webbplatskarta
Anpassa
Intranät
Mag-TarmForum
Huvudnavigering
Start
Om förbundet
Diagnoser & tillstånd
Stöd i vardagen
Medlem
Forskning
Kanalen
Unga Magar
Press
Du är här:
Start
/
Mag-TarmForum
/
Crohn/kolit Forum
/
Hurra. Äntligen en dag utan ont.
Logga in för att kommentera
Mag-TarmForum
Regler för forumet
Allmänt Forum
Crohn/kolit Forum
IBS
Hurra. Äntligen en dag utan ont.
Svar
Leif Engdahl
Ämne
Hurra. Äntligen en dag utan ont.
Skrivet:
2012-01-14 17:03
Jag fick diagnosen Chrons innan jul. Efter flera år av problem med magen, och besök på VC på min ort för hjälp, där det visade sig att dom är mer intresserade av att ha listade patienter än att vilja hjälpa, så fick jag diagnosen IBS. "Det är nog IBS" sa den sista läkaren som jag hade kontakt med där. Då bytte jag till en privat läkarpraktik och genast började det hända saker. Efter massvis med prover så remitterade han mig till sjukhuset, och efter flera undersökningar visade det sig att jag hade chrons. Cirka 1 meter av tunntarmen är inflammerad. Igår var jag inne på min första Remicade behandling och vilken skillnad det är idag. Har inte känt av min mage överhuvutaget idag. Endast 1 gång har jag behövt gå på toaletten, mot 5-15 gånger normalt. Hungrig och verkligen sugen på mat är jag. Inget illamående heller. Och mycket piggare också. Hoppas bara att det håller i sig och att Remicadebehandligen hjälper. Hurra för idag i alla fall. Om jag blir sämre igen så kommer jag att minnas denna dagen då jag slapp att ha en konstant värkande mage, för det är många år sedan jag mådde så här bra :)
karin.p1986
Skrivet:
2012-01-16 07:39
Härligt, hoppas att det håller i sig! Men tyvärr får man säga att det var ännu en som måste kräva hjälpen, man får inte ge sig, det är tydligt... I slutändan är det jag som känner min kropp bäst.
Beatriice
Skrivet:
2012-02-11 14:36
Fick och nyss min diagnos, men har Crohns i tjocktarmen, gick i 4 år och försökte få hjälp på olika vårdcentraler, det ger en ju bara något som ska stoppa upp diarrér och omeprazol. Det är sjukt hur dålig hjälp man får där, fick tillslut en ny läkare i byn där jag bor och han insåg direkt vad problmet var och jag fick remiss till en tarmspecialist och får nu remicade, räddade mitt liv:) Har snart min tredje behandling!:D
robin
Skrivet:
2012-02-19 10:51
Ja det är för j_vligt hur ointresserade många läkare på vårdcentralen är. Jag fick UC för 12 år sedan. Det tog 2 månader med svåra blodiga diareer för att vårdcentralen gav mig en remiss. Så stå på er. Nu har jag äntligen fått en fantastisk läkare på Danderyds sjukhus i stockholm, han berättade mer om sjukdomen vid vårat första möte än jag fått reda på av alla läkare jag träffat under 10 år. Går nu på aferes behandlingar och har varit bra i ett år.
Tillbaka
Du är inte inloggad
Du måste
logga in
för att kunna skriva i detta forum
Registrera en användare